Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16°C
Az Bulutlu

Aliya İzzetbegoviç

Meslek: Siyasetçi | Doğum Tarihi: 8 Ağustos 1925 | Ölüm Tarihi: 19 Ekim 2003

01.01.2020
127
A+
A-
Aliya İzzetbegoviç

Aliya İzzetbegoviç, 8 Ağustos 1925 tarihinde Bosanski Şamast adlı bir kasabada dünyaya gelir. Aliya İzzetbegoviç’in ailesinin kökeni İstanbul’a kadar dayanır. Kendisi ile aynı isimde olan dedesi Aliya Üsküdar’da askerlik yaptığı sırada Türk kızı olan Sıdıka Hanım’la evlenir, ardından Şamast’a geri döner. Bu evlilikten Aliya İzzetbegoviç’in babası Mustafa ile birlikte 5 çocuk dünyaya gelir.

Aliya, lise yıllarını Saraybosna’da geçirir. Burada bir Alman lisesinde eğitim görür. Gençlik yıllarında disiplinli, ilme ve bilime önem veren, dindar kimliği ile ön plana çıkar. On altılı yaşlarında arkadaşlarıyla birlikte İslam üzerine konuları konuşmak ve tartışmak üzere Miladi Müslümani kulübünü kurar. Bu kulüp oldukça aktif bir kulüp haline gelir. Gençleri fikri manada yetiştirmenin yanında, yardım faaliyetleri de bu kulüp aracılığıyla yapılır. Kulüp ülkeyi yöneten komünist yönetimin baskılarına ve engellemelerine maruz kalır. Bu yıllarda bölgede çatışmalar ve karışıklıklar tırmanır. Yugoslavya, Almanların işgali altına girer. Sırp Çetnikler, Alman işgalcilerin de desteğini alarak Bosna’da katliam yaparlar. Sırp Çetniklerin katliamında Bosna’da 100 bin Müslüman hayatını kaybeder.

Komünist rejim 1946 yılında Miladi Müslümani hareketi yasaklamalara maruz bırakılarak, Aliya’nın da aralarında bulunduğu 14 kişi tutuklanır. 3 yıl süren zorlu hapis hayatının ardından, baskılara rağmen faaliyetlerine devam eder.

Aliya, hukuk fakültesi ve ziraat fakültesini bitirir. Uzun yıllar avukatlık ve bir inşaat firmasında yöneticilik yapar. Meslek hayatını sürdürürken aynı zamanda fikri alanda yazılar ve kitaplar yazmaya devam eder. 1970 yılında İslam Deklarasyonu adlı kitabını yayınlar. Kitapları ve yazıları ile tüm Müslümanlara çağrıda bulunan Aliya, verdiği mücadele ve kararlığı ile ön plana çıkmıştır.

23 Mart 1983 gününe gelindiğinde Aliya ve arkadaşları tutuklanır. Mahkemeye çıkarılan Aliya 14 yıl hapis cezasına çarptırılır. Yargıtay verdiği kararla mahkumiyetini yıla indirir. Aliya 1988’de çıkan afla serbest kalır.

Aliya 1990’da Demokratik Eylem Partisi’nin genel başkanı olur. Aliya, İslam hoşgörü ve ahlakının yeniden doğuşunun ve Bosna Hersek’in varoluş hakkının savunulması konusunda verilen mücadelenin temsilcisi olur.

1992 yılında Yugoslavya’da bağımsızlık hareketleri baş gösterir. Bağımsızlık isteyen devletler savaşın çıkmasına sebep olur. Bosna Hersek’te 1 Mart 1992’de referandum sonucunda bağımsızlığını ilan eder. Sırplar Bosna Hersek’te Müslümanların söz sahibi olması üzerine savaş açar. Kısıtlı imkanlarla, zayıf silah gücüyle savaşa giren Aliya, iyi bir komutan olarak savaşta etkin rol oynar. Ağırlıklı olarak sivil halkı hedef alan Sırplar kadın, çocuk ve yaşlı demeden binlerce insanı katleder. Bir milyona yakın insan göçe zorlanır. 1994 yılına gelindiğinde 250 bin insan hayatını kaybetmiştir. Savaş sonucunda ABD ve Avrupa tarafından dayatılan anlaşmayı Aliya liderliğindeki Bosna devleti kabul etmek zorunda kalır. Anlaşma sonucunda devlet yönetimi Sırplar, Hırvatlar ve Boşnaklar arasında paylaştırılır. Böylece çoğunluğu Müslüman olan devletin yönetiminde Müslümanların hakimiyeti engellenmiş olur.

Aliya , 8 yıl süren cumhurbaşkanlığı görevini sağlık sorunları nedeniyle bırakır. 10 Eylül 2002’de evinde düşerek, kaburgaları kırılır ve hastaneye kaldırılır. Tarih 19 Ekim 2003’ e geldiğinde ise Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç vefat eder.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.